Ile razy Polska grała na Mistrzostwach Europy?

Jak obstawiać liczbę goli w meczu? Typy na over i under bramek

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to największa impreza piłkarska na Starym Kontynencie. Reprezentacje narodowe walczą o puchar i miano najlepszej drużyny w Europie. Biało-czerwoni mają w swojej historii kilka występów na EURO, lecz apetyty polskich kibiców są zdecydowanie większe! Jak radziła sobie Polska na mistrzostwach Europy? Ile razy biało-czerwoni wystąpili na turnieju finałowym oraz w którym roku zanotowali najlepszy start? Zostań z nami, aby poznać ciekawe informacje!

Kiedy Polska pierwszy raz zagrała na mistrzostwach Europy w piłce nożnej?

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn to rozgrywki sportowe, które organizowane są cyklicznie przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych. EURO to największy turniej piłki nożnej rozgrywany na Starym Kontynencie, w którym rywalizują najlepsze zespoły narodowe.

Historia reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy nie jest bogata, lecz biało-czerwoni chcieliby pisać jej kolejne rozdziały. Wszyscy Polacy marzą o tym, aby drużyna narodowa występowała jak najczęściej na tak wielkich imprezach, ponieważ mecze związane z udziałem Polski w turniejach finałowych niosą za sobą niezwykłe emocje, kreują wyjątkowy klimat, który udziela się w każdym polskim domu.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej organizowane są od 1960 roku. Na początku rozgrywki nosiły nazwę Pucharu Europy Narodów, lecz w późniejszych latach przybrały nazewnictwo obowiązujące dzisiaj. Lata 1960-2004 nie były dla reprezentacji Polski udane, ponieważ biało-czerwoni nie byli w stanie przejść przez eliminację i tym samym ani razu nie zameldowali się na tej wielkiej imprezie piłkarskiej. W 2004 roku Polacy zajęli dopiero trzecią pozycję w grupie eliminacyjnej i nie wzięli udziału w meczach barażowych. Sytuacja zmieniła się cztery lata później, bowiem w 2008 roku biało-czerwoni zanotowali niemały sukces i awansowali do turnieju finałowego, który rozgrywany był w Austrii i Szwajcarii. Reprezentacja Polski dowodzona przez selekcjonera Leo Benhakkera sprawiła niespodzianką i zajęła pierwsze miejsce w grupie A. Polacy zgromadzili na swoim koncie 28 punktów podczas 14. rozegranych spotkań i wyprzedzili o jedno oczko reprezentację Portugalii. Na kolejnych pozycjach znalazły się Serbia, Finlandia, Belgia, Kazachstan, Armenia i Azerbejdżan. W naszym kraju zapanowała spora radość, a kibice reprezentacji Polski po tak udanych eliminacjach liczyli na dobry wynik swoich ulubieńców. Fani mieli olbrzymią nadzieję, że Polacy zaprezentują się lepiej, niż dwa lata wcześniej na MŚ 2006, gdzie zmagania zakończyli na fazie grupowej.

Ile razy Polska grała na Euro?

Tak jak wyżej zaznaczyliśmy, reprezentacja Polski w swoim CV nie ma wielu występów na EURO. W swojej historii Polacy na mistrzostwach Europy rywalizowali tylko cztery razy. Po raz pierwszy na turnieju w 2008 roku, którego gospodarzem była Austria i Szwajcaria. Wówczas biało-czerwoni zakończyli zmagania na fazie grupowej, gdzie zajęli ostatnie miejsce. Podobnie było cztery lata później w turnieju organizowanym przez Polskę i Ukrainę. Wobec tego biało-czerwoni nie musieli przechodzić przez eliminacje, bowiem byli traktowani jako gospodarz turnieju EURO 2012. Na turnieju rozgrywanym we Francji w 2016 roku Polska zaprezentowała się z najlepszej strony. Z kolei podczas mistrzostw Europy 2020, które rozgrywane były rok później, zakończyła zmagania znów na fazie grupowej.

Najlepszy wynik Polski na mistrzostwach Europy

Reprezentacja Polski najlepszy wynik w historii występów na mistrzostwach Europy zanotowała w 2016 roku. Drużyna dowodzona przez selekcjonera Adama Nawałkę po raz pierwszy wyszła z grupy na EURO i nie poprzestała na tym, ponieważ całkiem dobrze radziła sobie w fazie pucharowej rozgrywek. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie C, gromadząc 7 punktów, czyli tyle samo ile Niemcy, którzy zajęli pierwszą lokatę. Następnie w 1/8 finału po rzutach karnych wyeliminowali Szwajcarię. W ćwierćfinale Polacy zmierzyli się z Portugalią, czyli późniejszym mistrzem Europy. Po regulaminowym czasie gry i dogrywce na tablicy wyników był remis 1:1, a do wyłonienia zwycięzcy konieczny był konkurs rzutów karnych. Te lepiej egzekwowali Portugalczycy, którzy awansowali do półfinału. Ostatecznie EURO 2016 Polska zakończyła na ćwierćfinale, co trzeba uznać za bardzo dobry wynik.

Czy Polska zagra na mistrzostwach Europy 2024?a na Euro 2024 w Niemczech?

Polska nie przeszła jak burza przez eliminacje EURO, ponieważ zajęła dopiero trzecie miejsce w swojej grupie. W efekcie Polacy zakwalifikowali się do baraży i powalczą o wyjazd na turniej finałowy ME. Polska zakwalifikowała się do ścieżki barażowej A, gdzie w meczu półfinałowym zmierzy się z Estonią. W przypadku zwycięstwa biało-czerwoni rywalizować będą ze zwycięzcą meczu Walia – Finlandia. Wygrany tego pojedynku uzyska prawo gry na EURO 2024 w Niemczech. Pierwsze mecze barażowe odbędą się 21 marca, natomiast finały zaplanowano na 26 marca. W naszym kraju wszyscy trzymają kciuki, aby reprezentacja Polski barażowe zmagania zakończyła sukcesem, bowiem awans na turniej gdzie są najlepsze drużyny Europy to zawsze powód do dumy i okazja do przeżywania niezwykłych emocji.

Podobne wpisy