Historia i sukcesy polskiej piłki nożnej: Przegląd wydarzeń kluczowych

Początki kapitanó reprezentacji Polski

Choć polska piłka nożna obecnie nie odnosi spektakularnych sukcesów, to jednak w przeszłości było zupełnie inaczej. Reprezentacja Polski przez lata należała do najlepszych na świecie, a polskie zespoły potrafiły bić się z potentatami jak równy z równym. Być może w przyszłości, również tak będzie. Zapraszamy do zapoznania się z krótką historią polskiej piłki nożnej i największymi sukcesami biało-czerwonych.

Początki piłki nożnej w Polsce

Pierwsze mecze piłkarskie w Polsce odbywały się już na przełomie XIX i XX wieku. Polska piłka nożna w wydaniu reprezentacyjnym rozpoczyna się w 1919 roku, gdy koncepcja powstania reprezentacji pojawiła się na zjeździe założycielskim PZPN-u. Pierwszy mecz międzypaństwowy biało-czerwoni rozegrali 18 grudnia 1921 roku, gdy w Budapeszcie ulegli 0:1 Węgrom. Na pierwsze zwycięstwo Polaków czekano do 28 maja 1922 roku. Wówczas w Sztokholmie biało-czerwoni pokonali 2:1 Szwedów, a pierwszą bramkę w historii z orzełkiem na piersi zdobył Józef Klotz. Tak zaczęła się historia piłki nożnej w Polsce.

Sukcesy międzynarodowe

Przez lata nasza drużyna należała do czołowych na świecie. Sukcesy w piłce nożnej reprezentacyjnej rozpoczęły się w 1972 roku, gdy trenerem był Kazimierz Górski. Wówczas nasza kadra sensacyjnie sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium. Dwa lata później Polacy grali piękny futbol w Niemczech na mistrzostwach świata. Ostatecznie w meczu na wodzie musieli uznać wyższość gospodarzy, a w spotkaniu o brąz pokonali faworyzowanych Brazylijczyków. Byliśmy trzecią drużyną świata. W 1976 roku Polacy zdobyli srebro olimpijskie. Kolejny duży sukces miał miejsce w 1982 roku, gdy biało-czerwoni pod wodzą Antoniego Piechniczka i ze Zbigniewem Bońkiem w składzie ponownie zostali trzecią drużyną na świecie, pokonując w małym finale 3:2 Francuzów. Ostatni międzynarodowy sukces do 1992 rok i srebro olimpijskiej drużyny prowadzonej przez Janusza Wójcika.

Najlepsi piłkarze i trenerzy w historii reprezentacji Polski

W historii polskiej piłki mieliśmy do czynienia z wybitnymi piłkarzami i znakomitymi trenerami. Do najlepszych piłkarzy w historii reprezentacji zalicza się m.in. grający obecnie w FC Barcelonie Robert Lewandowski. Jego nazwisko wymienia się jednym tchem z takimi graczami jak: Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, Kazimierz Deyna, Włodzimierz Smolarek, czy też Włodzimierz Lubański. Robert Lewandowski ma obecnie najwięcej występów i najwięcej bramek zdobytych z orzełkiem na piersi. Do grona legendarnych trenerów, którzy z biało-czerwonymi osiągali sukcesy, należą: Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek, Jacek Gmoch, czy też Janusz Wójcik.

Polska piłka nożna. Co dalej?

Obecnie reprezentacja Polski nie potrafi nawiązać do największych sukcesów sprzed lat. Regularnie kwalifikuje się jednak na turnieje takie jak Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. W 2022 roku kadra pod wodzą Czesława Michniewicza awansowała do 1/8 finału mundialu w Katarze. Od 2023 roku prowadzi ją Portugalczyk Fernando Santos i jego zadaniem jest wykonanie skoku jakościowego, a także walka o awans, a następnie może nawet o medal mistrzostw Europy 2024 w Niemczech. Do drużyny wchodzą młodzi i utalentowani zawodnicy, którzy marzą o sukcesy na miarę swoich poprzedników z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Najświeższe informacje dotyczące biało-czerwonych można śledzić na portalu Gotowi Na Sport.